ISO 14001 – Sustav upravljanja okolišem
Motivacija i korist
Postoji oko 300.000 organizacija u svijetu certificiranih prema ISO 14001, i taj broj se povećava svake godine. U Hrvatskoj ima preko 1.000 certifikata norme ISO 14001. Norma ISO 14001 organizacijama donosi jasan uvid u način eliminacije ili smanjenja svih mogućih negativnih utjecaja na okoliš uzimajući u obzir specifičnost svih poslovnih procesa i aktivnosti.
Revizija ove norme u 2015. godini donijela je novosti u smislu uvođenja razmišljanja baziranog na rizicima i prilikama, vodstvu, razmatranju konteksta organizacije, fokusiranju na svijest i obuku i jedinstvenog termina dokumentiranih informacija. Pored ISO 9001, 14001 i 45001 (ranije OHSAS 18001), Annex SL forma predstavlja osnovu za sve norme sustava upravljanja koji će biti revidirani u budućnosti. Zahvaljujući tome, zajednička implementacija ovih standarda u okviru integriranih sustava upravljanja pojednostavljena je za korisnike.
Ciljevi
Norma ISO 14001 u organizaciju donosi:
- Sistematičan pristup zaštiti okoliša uz eliminaciju ili smanjenje štetnih utjecaja / smanjenje mogućih negativnih utjecaja na organizaciju,
- podršku organizacije u ispunjavanju obaveza / poboljšanje performansi vezanih za okoliš,
- kontroliranje ili utjecaj na način na koji se proizvodi i usluge razvijaju, proizvode, distribuiraju, konzumiraju ili odlažu od strane organizacije,
- dostizanje mogućih financijskih i operativnih prednosti u cilju jačanja tržišne pozicije;
- komuniciranje informacija o upravljanju okolišem svim relevantnim i zainteresiranim stranama s ciljem stvaranja povjerenja.
Nova struktura
Prema reviziji 2015, ISO 14001 prati nova struktura.
- Područje primjene
- Upućivanje na druge norme
- Nazivi i definicije
- Kontekst organizacije
- Vodstvo
- Planiranje
- Podrška
- Radni proces
- Vrednovanje uspješnosti
- Poboljšanje
Pregled najvažnijih promjena u ISO 14001:2015
Poglavlje 4 – Kontekst
Zahtjev za analizom konteksta organizacije ima za cilj bolje razumijevanje vlastite organizacije u pogledu vanjskih zainteresiranih strana, njihovih potreba i očekivanja. Kontekst također podrazumijeva da se moraju uzeti u obzir utjecaji na okoliš odnosno aspekti okoliša koji su rezultat aktivnosti, proizvoda i usluga organizacije.
Poglavlje 5 -Vodstvo
Od vodstva organizacije očekuje se potpuna uključenost u sustav. Navedeno uključuje obvezu da se aspekti okoliša integriraju u poslovne procese, strateško upravljanje i donošenje odluka. Vodstvo je dobilo još značajniju ulogu, ne samo zbog toga što vodstvo treba biti uzor (aktivna uloga lidera), već zato što klasičan Predstavnik za zaštitu okoliša nije više potreban. U praksi, međutim, ova osoba će i dalje često biti prisutna s ciljem ispunjavanja sveobuhvatne i raznolike tehničke, pravne, normativne i ekološke zahtjeve svakodnevne prakse.
Poglavlje 6 – Planiranje
U normi ISO 14001:2015 prisutan je pristup zasnovan na riziku. Ovaj pristup uključuje određivanje rizika i prilika iz perspektive analize konteksta, aspekata okoliša i utjecaja na okoliš, zakonskih zahtjeva, te spremnosti i odgovora na izvanredne situacije. Prilike i rizici mogu biti definirani iz navedenog. Moraju se planirati, implementirati i preispitati adekvatne mjere za obradu rizika i prilika. Organizacija će morati utvrditi aspekte zaštite okoliša svojih aktivnosti, proizvoda i usluga, koje organizacija može kontrolirati i na koje može utjecati. Na osnovu definiranih kriterija potrebno je identificirati srodne utjecaje na okoliš i značajne aspekte okoliša. Izraz “zakonski zahtjevi” postaje “obaveza usklađenosti”. To podrazumijeva usklađenost sa zakonskim i ostalim zahtjevima.
Poglavlje 7 – Podrška
Svijest i osposobljenost postala su dva odvojena potpoglavlja u Poglavlju 7. Odvajanje poglavlja znači I njihovo unapređenje. Unutarnja i vanjska komunikacija postaje naglašenija. Unutarnja komunikacija je usko povezana s unutarnjim kontekstom organizacije, dok je vanjska komunikacija usko povezana s vanjskim kontekstom organizacije. Vanjska komunikacija nužna je s ciljem poboljšanja povjerenja kroz dijalog o utjecajima na zaštitu okoliša s vanjskim zainteresiranim stranama. U poglavlju 7 nalaze se i zahtjevi vezani uz upravljanje dokumentiranim informacijama.
Poglavlje 8 – Radni proces
Poglavlje 8 uglavnom je posvećeno operativnom planiranju i upravljanju, prije svega upravljanju poslovnim procesima, uključujući podugovorene procese. Zahtjev za definiranjem životnog ciklusa proizvoda i usluga novi je zahtjev opisan u točci 8.1. Navedeno znači da se sve faze životnog ciklusa moraju uzeti u obzir, a od organizacija se zahtjeva da pregledaju u kojoj mogu njima upravljati i na njih utjecati.
Poglavlje 9 – Vrednovanje uspješnosti
Ekološke performanse moraju se poboljšavati. Ekološki učinak je mjerljiv rezultat upravljanja ekološkim aspektima unutar organizacije. Ulazni elementi u evaluaciji učinka također uključuju pregled usklađenosti sa zakonskim zahtjevima, internom provjerom kao i provedbom preispitivanja sustava upravljanja. Cijeli krug ponovno je zatvoren i usmjeren ka vodstvu.
Poglavlje 10 – Poboljšavanje
Od organizacije se i dalje očekuje kontinirano poboljšavanje primjenjujući, između ostalog, procese upravljanja nesukladnostima i popravnim radnjama.
Akreditacija
Prema Saveznom zakonskom glasniku, 182. Uredba, objavljena 4. svibnja 2006, Quality Austria – Trainings, Zertifizierungs und Begutachtungs GmbH je akreditirana za certifikaciju organizacija prema ISO 14001.
Drugi relevantni standardi
EMAS, ISO 50001, ISO 9001, ISO 45001, SCC, Izvještaji o održivosti